78147

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 6. 5. 2015
Čmeláčí hnízda Re:

"Jinak o čmeláčí hnízda je obrovský zájem, ale spíš jako přírodní zajímavost. Na rozdíl od včel se hodí i pro opylování ve sklenících."

Tam je určitý problém či možná i tikající bomba v genetice. Čmeláci jsou místní opylovači ještě mnohem víc než včely. Během života se řadoví čmeláci a stejně i tak oplozené samičky zřejmě nedostají dál než nějak 100 - 200 metrů. takže kde přežívají původní čmeláčí populace, vyvíjely se tam snad už od doby ledové, několik tisíc let a jsou tak co každý kiloemtr určitě geneticky hodně různorodé a jinak ideálně přizpůsobené místním podmínkám.
Zatímco ten komerční chovatel rozchovává místní druh čmeláků, tuším jsou někde na středním Slovensku. Když ty čmeláky pošle někde třeba do jižních Čech a jejich majitel je po odvedené práci - opylování vynese ke konci léta ven ze skleníků a umožní jejich samičkám se oplodnit a zazimovat v přírodě, zanášií do přírody cizí nepůvodní geny čmeláků. Ty mohou potlačit místní geny místních čmeláků a pokud se toto bude dít po hodně let a plošně, nastane totéž jako se včelami. Na velkých uzemích zmizí genová diverzita čmeláků přizpůsobených místním podmínkám, čmeláci toho druhu budou na té velké rozloze genově stejní. Stačí potom, k dyž se objeví nějaká nemoc, na kterou jsou čmeláci s těmito geny citliví a tento čmeláčí druh může na celé této ploše najednou vyhynout.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66744


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu